Virüslerden Korunmanın Yolları

Lisanslı ürün kullanarak, virüslerden korunmanın yolları sağlanabilir. Orijinal yazılımlar ve antivirüs kullanmak, bilgisayarlarınızın sağlığını korur ve sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar.

Virüs; kelime işlemcisi, tablolama, tasarım, veri tabanı programları türünde bilgisayar programlarıdır. Normal yazılım ve bilgisayar programlarından farklı olarak; her şekilde aktif olabilmeleri söz konusudur. Ve virüsler, diğer programlara bulaşma özellikleri taşırlar.

Virüslerden Korunmak İçin

Yazılımlar ve antivirüs programlarıyla, virüslerden korunmak ve sistemlerden temizlemek mümkündür. Disk ve disketlere bulaşmaması ve şayet bulaşmış ise antivirüs programları ile temizlenmeleri gereklidir. Virüsler, ancak diğer programlara bulaşarak çoğalmakta ve varlıklarını sürdürebilmektedirler.

Virüsler ancak, belleğe yüklendiğinde aktif olabilirler. Şayet lisanslı yazılımlar ve programlar kullanılırsa, belleğe ulaşmaları mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla bilgisayar güvenliği sağlanır ve sistem içerisindeki programlar otomatik olarak korunmaya alınır.

Virüsler Nasıl Aktif Olur?

Belleğe yüklenmek üzere kodlanan virüs programları, diğer programlara kodlama tekniği ile eklenerek yerleşme sağlar. Bellekteki ilk sektöre yerleşme sağlayarak, çoğalma ve aktiflik sağlarlar.

Ardından kodlarının işletimlerini faal etmek üzere, programın başlangıç yerinde değişiklik yaparak, kod işlemesi yapar. Yani önce programın ardına eklenir sonra kodlama tekniği ile başlangıç kısmına geçerek çalışma sağlar.

Virüslerden korunmanın yolları arasında, bilgisayarların kullanılmadığı zamanlarda fişlerinin çekilmesi geliyor. Antivirüs programı kullanmak ve bunu orijinal paketlerle sağlamak, donanım ve program sağlığını koruyan en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Lisanslı yazılım kullanmak ve sistemde kullanılacak programların tamamen orijinal programlardan indirilmesi, bilgisayar güvenliğini sağlayan diğer önemli faktörler arasında yer alır.

Virüs temizleme programları, otomatik şekilde çalışan virüs tespit programları bilgisayara kullanımına başlandığı ilk anda yüklenmelidir. Bazı işletim sistemlerinde orijinal yazılımlar ile sunulan antivirüslere ek olarak kullanılan programların özelliklerine göre lisanslı yazılımlar eklenebilir.